Niedostępne miejsca, niezwykłe krajobrazy, dzikie zwierzęta, świat w skali mikro i makro, pokazany z ziemi, spod wody, z powietrza - wszystko to zobaczyć można podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Sztuka Natury. Jego trzecia edycja odbędzie się w Toruniu 7-12 grudnia 2010 r.
- Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest przyroda Europy – mówi dyrektor festiwalu dr Adam Adamski.Jak zawsze na festiwal złożą się spotkania z fotografami, prezentacje zdjęć i filmów, wystawy oraz konkursy. Najważniejszym elementem imprezy będzie spotkanie z twórcami projektu Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy), którego celem jest pokazanie bogactwa i różnorodności dzikiej przyrody naszego kontynentu. Będzie to jedyna w Polsce okazja do obejrzenia wystawy autorstwa 69 fotografów, którzy otrzymali zadanie dotarcia w najdalsze zakątki Europy, by uwiecznić jej cudowną naturę. Na festiwalu będzie można także zakupić książkę powstałą w ramach projektu, ale przede wszystkim posłuchać niezwykłych opowieści o kulisach powstawania tych wspaniałych fotografii.
Ważnym gościem festiwalu będzie też znana podróżniczka i odkrywca Elżbieta Dzikowska, która kiedyś z mężem Tonym Halikiem, obecnie samodzielnie, dociera do najbardziej dzikich i niedostępnych miejsc na naszym globie.
Nie spotkamy się w tym roku na festiwalu z jego stałym bywalcem, częstym gościem w Toruniu, fotografikiem Arturem Taborem.
- W lipcu wybrał się na wyprawę do Mongolii i tam zginął podczas fotografowania – wspomina Adam Adamski. – Spadł z wysokości podczas robienia zdjęć. Nie można go było uratować, gdyż do najbliższego miejsca, gdzie można by udzielić mu pomocy był dzień czy półtora drogi.
Zmarłemu fotografikowi poświęcone będzie spotkanie we wtorek, 7 grudnia.
Festiwal to przede wszystkim okazja do oglądania zdjęć. W podniebne podróże razem z ptakami zabierze nas wystawa Jaroslava Velički, który spotka się także z publicznością i opowie o swojej pasji. W Galerii Hotelu Filmar zapierające dech w piersiach bezkresne krajobrazy Szkocji podziwiać będzie można dzięki fotografiom Michała Ludwiczaka. Surowe pejzaże Spitsbergenu, jego faunę i florę przedstawią wystawy Mateusza Moskalika i legendy polskich dokumentalistów przyrody Włodzimierza Puchalskiego. Mateusz Moskalik będzie też gościem festiwalu. Magazyn Nurkowanie zaprezentuje w Muzeum Podróżników wystawę wielkoformatowej fotografii nad- i podwodnej "Bornholm – Perła Bałtyku", zaś uroki Parku Kampinowskiego poznać będzie można dzięki wystawie z okazji 50-lecia parku, czynnej w Galerii Sztuki Przyrodniczej Ogrodu Zoobotanicznego. Wszystkie ekspozycje prezentowane będą do końca roku.
Podczas festiwalu rozstrzygnięte zostaną również aż cztery zorganizowane na tę okoliczność konkursy: "Barwy Przyrody", "Przyroda Torunia", plastyczny "Fotograf przyrody przy pracy" oraz "Ogólnopolski Konkurs Pokazów Cyfrowych".
Wszystkie spotkania odbywać się będą w Dworze Artusa. Wstęp na festiwal jest wolny. Jego organizatorem jest Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici oraz Urząd Miasta Torunia.
Więcej informacji na stronie www.sztukanatury.pl
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/cudowna-dzikosc-natury